Home

Schedule

History

Athletes

Results

Middle School

Photos

Coach Tom Millbrooke

Contact us

 

Canby Middle School Results

 

League 2011 PREVIEW Meet - Thursday, September 29, 2011

 

 

Results: 6th Girls / 6th Boys / 7th Girls / 7th Boys / 8th Girls / 8th Boys

Course: 6-7 Grade runs 2000 Meters, 8 Grade runs 3000 Meters

Weather: Conditions warm, sunny, tough course with a good hill in middle

 

Past Results

2010 Preview/Districts

2009 Preview/League Meets/Districts

2008 Preview/Districts

2007 Districts/Oct17/Oct10/Oct2/Preview | 2006 Preview/Oct4/Districts

2005 Districts/Preview | 2004 Districts/Preview | 2003 Districts/Preview

2002 Districts/Preview | 2001 Districts/Preview | 2000 Districts/Preview

1999 Districts/Preview

6th Grade Girls -- 2000 Meters

Course Records:

Page Rice, West Sylvan 7:08.65, 2007

6th Grade Record: Page Rice, West Sylvan 7:08.65, 2007

Pl LastName FirstName School Time
1 Talbert Megan Athey Creek 09:12.52
2 Manley Abbie Athey Creek 09:28.44
3 Lucas Lauren  Wood 09:34.93
4 Stenstrom Brooklyn  Wood 09:46.71
5 Monello Samantha  Wood 10:10.00
6 Young Ellie Athey Creek 10:13.89
7 Willcock Nicole  Wood 10:14.71
8 Griffith  Lauren Rosemont Ridge 10:15.62
9 Williams  Katelyn Rosemont Ridge 10:17.44
10 Miller  Maya Rosemont Ridge 10:21.86
11 Cirioli  Jaiden Rosemont Ridge 10:32.58
12 Shrock Kacy  Wood 10:40.41
13 Mullin Megan Athey Creek 10:48.38
14 Classen Jessica  Wood 10:51.81
15 Wright  Mckenna Rosemont Ridge 10:54.23
16 Portillo  Eliana Rosemont Ridge 10:59.50
17 Chandler  Kennedy Rosemont Ridge 11:14.17
18 Yerton Mia  EWS 11:22.43
19 Mullin Melina Athey Creek 11:35.97
20 Feuerborn  Avery Rosemont Ridge 11:54.94
21 Gunderson  Gabrielle Rosemont Ridge 12:12.15
22 Anderson Emma  Wood 12:30.51
23 Moore Allison  Wood 12:39.29
24 Greeff Bethany Athey Creek 12:40.43
25 Li Theresa Athey Creek 12:40.95
26 Davis  Hailey Rosemont Ridge 13:14.02
27 Heald McKenna  Wood 13:29.06
28 Huntley Rebekah  Wood 13:31.79
29 Kirla Trinity Wood 13:40.24
30 Fuentes Sarai  Wood 13:40.59
31 Frankle  Kendra  Rosemont Ridge 13:46.97
32 Hildenbrand  Siena Rosemont Ridge 13:51.73
33 Hanes Zoe  EWS 14:04.38
34 Myers Olivia EWS 14:05.17
35 Eaton   Athey Creek 14:32.36

 

 

6th Grade Girls Team Scores

Team Score Tot Time
1 Wood 31 00:50:26.76
2 Athey Creek 41 00:51:19.20
3 Rosemont Ridge 53 00:52:21.73
4 EWS INC INC
5 Waluga INC INC
6 Canby INC INC
7 LOJH INC INC

 

6th Grade Boys -- 2000 Meters

Course Records:

Taylor Hybl, Centennial, 7:08.42, 2007

6th Grade Record: Hefty Colton, Rosemont Ridge, 7:31.44, 2009
Pl LastName FirstName School Time
1 Walker Ben Athey Creek 08:07.39
2 Schmitz Davis  Athey Creek 08:49.19
3 Wicklund  Brad Rosemont Ridge 08:54.78
4 Manes  Quinn Rosemont Ridge 08:58.74
5 Wilson  D" Angelo Rosemont Ridge 09:00.93
6 Ludiker Nolan EWS 09:11.97
7 Bennett-Hanes Henry  EWS 09:14.86
8 Cobian Alexis  Wood 09:44.20
9 Sloan  Aidan Rosemont Ridge 09:54.28
10 Armattoe  Gabe Rosemont Ridge 10:05.18
11 Kent Barrett  EWS 10:07.12
12 Neville Collin Athey Creek 10:07.43
13 Budiao Joshua  Wood 10:20.16
14 Peters Kane  EWS 10:24.62
15 Hawkey Tucker  EWS 10:29.14
16 Pryor Zach Athey Creek 10:53.79
17 Kehoe Callan Athey Creek 11:00.59
18 Stell  Michael Rosemont Ridge 11:04.40
19 Dierckes Joseph Athey Creek 11:18.35
20 Grundman Patrick  Wood 11:27.41
21 Herman Liam Athey Creek 11:27.77
22 Slothower Brendan Wood 11:36.99
23 Gomez Javier  Wood 11:38.13
24 Traffas Logan  Wood 11:44.77
25 McHenry  Calvin Rosemont Ridge 12:04.24
26 Nick Young Wood 12:44.36
27 Wahlstrom Jake  Athey Creek 12:59.03
28 Springer Tim  Wood 13:11.07
29 McNinch  Sam Rosemont Ridge 13:17.84
30 Lawrence  Justin Rosemont Ridge 13:28.15
31 Jahnson  Dylan Rosemont Ridge 13:34.33
32 Guzman David Wood 13:40.65
33 Galloway  Ian Rosemont Ridge 14:05.17
34 Stotz  Zachary Rosemont Ridge 14:10.60

 

 

6th Grade Boys Team Scores

Team Score Tot Time
1 Rosemont Ridge 31 00:46:53.91
2 Athey Creek 48 00:48:58.39
3 EWS 53 00:49:27.71
4 Wood 86 00:54:46.89
5 Waluga INC INC
6 Canby INC INC
7 LOJH INC INC

 

7th Grade Girls -- 2000 Meters

Course Record: Page Rice, West Sylvan 7:08.65, 2007

Pl LastName FirstName School Time
1 Gilbert Lauren LOJH 07:56.92
2 Jasmer Payton Canby 08:40.63
3 Leonard  Emmalyn Rosemont Ridge 08:55.93
4 Clapp Claire  EWS 09:06.92
5 Van der Meulen Ella  EWS 09:10.05
6 Dalke Abigail EWS 09:12.28
7 Dortignacq Maddy  EWS 09:12.98
8 Koppler  MacKenna Rosemont Ridge 09:13.17
9 Koh Sophie Waluga 09:28.91
10 Pyle Mariah Waluga 09:29.11
11 Howells Katy LOJH 09:35.14
12 Finestein  Tanya Rosemont Ridge 09:43.75
13 Heineman Autumn Canby 09:47.27
14 Hernandez Diana  Wood 10:01.89
15 McKay Sarah Athey Creek  10:05.87
16 Babbitt  Justine Rosemont Ridge 10:11.36
17 Harris Alexa Waluga 10:13.53
18 Briglia Lindsay  EWS 10:18.30
19 Brown Caitlin Canby 10:19.18
20 O'Brien Nicole LOJH 10:28.97
21 Newby Skyla Waluga 10:38.43
22 Hoyt Alyssa Waluga 10:40.19
23 Mariano Victoria Canby 10:43.06
24 Wood  Carli Rosemont Ridge 11:03.26
25 Whitehall  Kate Rosemont Ridge 11:03.84
26 Wehrmeister Maj Waluga 11:04.76
27 Mauer Natalie Athey Creek  11:05.83
28 Black  Jenna Rosemont Ridge 11:10.36
29 Dunn Kelsey EWS 11:11.40
30 Selover-Stephen Johanna LOJH 11:19.59
31 Mendoza Mirely Canby 11:23.21
32 Kimble Rachel Canby 11:25.88
33 Archuleta  Hannah Rosemont Ridge 11:26.74
34 Stewart Maddie Canby 11:27.27
35 Schulte Haley  Wood 11:28.69
36 Fernandez Larrisa  Wood 11:29.48
37 Egan  Nell Rosemont Ridge 11:39.38
38 Walsh Maddy LOJH 11:42.28
39 Sherman  Hadley Rosemont Ridge 11:43.67
40 Foote Karlee Canby 11:45.76
41 Christensen  Lia Rosemont Ridge 11:47.97
42 McCarthy  Kerry Rosemont Ridge 11:49.81
43 vanNierkerk Sara Pauline Athey Creek  12:03.15
44 Mankin Morgan Athey Creek  12:03.34
45 Perry  Mia Rosemont Ridge 12:40.70
46 Thompson Maddie Waluga 13:47.62
47 Petry Sophia Waluga 13:52.52
48 Rajani Maya Waluga 16:19.91
49 Mroz Francesca Waluga 16:20.66
50 Hamilton Ana LOJH 17:45.10
51 Raczko Luna LOJH 17:47.38
52 Rich Emily LOJH 17:48.36

 

7th Grade Girls Team Scores

Team Score Tot Time
1 EWS 39 00:47:00.53
2 Rosemont Ridge 61 00:49:07.47
3 Waluga 76 00:50:30.17
4 Canby 84 00:50:53.35
5 LOJH 93 00:51:02.90
6 Athey Creek INC INC
7 Wood INC INC

 

7th Grade Boys -- 2000 Meters

Course Record: Hefty Colton, Rosemont Ridge, 7:00.32, 2010

Pl LastName FirstName School Time
1 Arce Dominic  EWS 07:18.23
2 Harbert Alex Waluga 07:20.51
3 Cohn Carson  EWS 07:37.32
4 Stratton Logan EWS 07:42.55
5 Campbell Elon Waluga 08:14.61
6 Kaufmann Owen Waluga 08:17.90
7 Lautze Matthew Waluga 08:22.92
8 Sutton  Grant Rosemont Ridge 08:29.27
9 Eddington Ethan Athey Creek  08:29.66
10 Cranston Neal Canby 08:30.01
11 Lang Connor Athey Creek  08:33.59
12 Severson  Levi Rosemont Ridge 08:37.85
13 Edmonds Erik Athey Creek  08:43.00
14 Webster Everest Waluga 08:43.19
15 Russell  Max Rosemont Ridge 08:44.40
16 Brooks Tristan Canby 08:48.71
17 Woodworth  Zac Rosemont Ridge 08:49.43
18 Archer Dane Canby 08:50.27
19 Salas Dante Waluga 08:52.70
20 Peebles Cade LOJH 08:53.31
21 Akbari Ari Waluga 08:56.01
22 Franz Nick LOJH 08:56.56
23 DelFatti Kirby Waluga 08:59.33
24 More Stephen LOJH 09:02.91
25 Burk Josh Athey Creek  09:04.92
26 Rise AJ LOJH 09:09.83
27 Terry Carson Waluga 09:14.39
28 Snider Noah Canby 09:19.94
29 King Evan Athey Creek  09:20.55
30 King Riley Wood 09:21.31
31 McNeil Dan  Athey Creek  09:25.53
32 Brandhorst Garrett Canby 09:33.64
33 Holtmann Carsen Canby 09:36.03
34 Johnson  Hunter Rosemont Ridge 09:38.52
35 Hughes  Ivan Rosemont Ridge 09:40.44
36 Gordon Jacob Waluga 09:44.01
37 Dierckes Charles Athey Creek  09:44.65
38 Kelly Jack Waluga 09:44.82
39 Westover  Blake Rosemont Ridge 09:51.95
40 Murphy Patrick  Wood 09:52.28
41 Leonard  Zane Rosemont Ridge 10:02.00
42 Ashcroft  Josh Rosemont Ridge 10:08.10
43 Wiedensmith Morgan  Wood 10:22.15
44 Terry Conner Waluga 10:22.62
45 Morga Luis  Wood 10:22.81
46 Taylor Sage  EWS 10:23.57
47 Wang Albert Waluga 10:24.43
48 Acquire Carlos Athey Creek  10:28.74
49 Bolen Jack Waluga 10:29.52
50 Yost Marcus LOJH 10:31.26
51 Cook  Vincent Rosemont Ridge 10:38.74
52 Groh Christian Athey Creek  10:40.77
53 Farrenkoph Mark Waluga 10:45.12
54 Albertson Zachary LOJH 10:50.87
55 Boston Blake Waluga 11:00.83
56 Pettenger-Willey Kjel  Wood 11:23.62
57 Gandy Gregory Athey Creek  11:25.88
58 Avery Marcus LOJH 11:39.08
59 Hausmann Brian Waluga 11:42.04
60 Walch Chris  Wood 11:43.51
61 Dennis Hunter  Wood 11:45.44
62 Hulsizer Justin  Wood 11:45.91
63 Struble Matthew Waluga 11:46.10
64 Rickett  Jack Rosemont Ridge 12:11.04
65 Richardson Spencer LOJH 12:13.80
66 Kordich Wulf LOJH 12:15.18
67 Rath Dylan Athey Creek  12:17.55
68 Fu Chris LOJH 12:28.44
69 Clark Matt LOJH 12:30.50
70 Shavere Jackson Wood 12:32.55
71 Terry Charlie  EWS 12:34.99
72 Zagone  Joey Rosemont Ridge 12:59.56
73 Tran  Eric Rosemont Ridge 12:59.71
74 Benson  Thomas Rosemont Ridge 13:01.91
75 Lopez Deric LOJH 13:05.88
76 Snyder  Ross Rosemont Ridge 13:22.86
77 Miller Thomas  Wood 13:37.36
78 Young Joe  Wood 14:22.68
79 Doebele Cade Waluga 18:24.00

 

7th Grade Boys Team Scores

Team Score Tot Time
1 Waluga 31 00:40:59.13
2 Rosemont Ridge 70 00:44:19.47
3 EWS 79 00:45:36.66
4 Canby 83 00:45:02.57
5 LOJH 110 00:46:33.87
6 Wood 148 00:51:22.17
7 Athey Creek INC INC

 

8th Grade Girls -- 3000 Meters

Course Record: Erin McLaughlin, Rowe, 12:16.61, 2005

Pl LastName FirstName School Time
1 Jaroch Maricela  Wood 12:49.03
2 Pauly June LOJH 13:43.24
3 Hamilton Rileigh Waluga 13:48.14
4 Leach Emily LOJH 14:17.23
5 Savoy Carly Athey Creek  14:22.24
6 Flohr Breanna Canby 14:38.71
7 Faro Adriana  Wood 14:46.17
8 Newman Elli Waluga 14:48.60
9 Sullivan  Jaime Rosemont Ridge 15:00.80
10 Humphrey Madison Athey Creek  15:02.92
11 Davies June Waluga 15:12.13
12 Hope Lindsay Waluga 15:18.68
13 Courtney Hannah Waluga 15:26.03
14 Venecia Natasha Athey Creek  15:36.23
15 Smith Emma LOJH 15:36.43
16 Cob Katherine EWS 15:37.63
17 Hlady  Anneke Rosemont Ridge 15:39.07
18 Castle Abby LOJH 15:39.74
19 Eveleth Harper Waluga 15:43.72
20 Velazquez Andrea LOJH 15:53.16
21 Nichols Anna  EWS 16:01.07
22 Kenney Madison EWS 16:01.66
23 Robles Kathryn LOJH 16:06.49
24 Tokana Eliana Athey Creek  16:17.77
25 Beishline Breck  Athey Creek  16:18.05
26 Monroe Ann Waluga 16:18.74
27 Bridwell Olivia LOJH 16:21.05
28 Elich  Amanda Rosemont Ridge 16:21.22
29 Huggins Bailey Waluga 16:23.42
30 Meyer Ellie Athey Creek  16:31.16
31 Manley Megan Athey Creek  16:33.67
32 Motylewski Marin LOJH 16:53.56
33 Michell Sara Waluga 16:59.38
34 Larson Shelby Waluga 17:01.53
35 Stark  Hillary Rosemont Ridge 17:02.31
36 Hallock Eve  Wood 17:03.04
37 Chia April Waluga 17:16.57
38 Wilamoski  Wilamoski EWS 17:17.52
39 Mankin Chloe Athey Creek  17:20.52
40 Murphy Hope LOJH 17:34.42
41 Wallin Sarah LOJH 17:35.65
42 Manning Carson Canby 17:36.90
43 Russ  Sarah Rosemont Ridge 17:54.82
44 Bliss Madeline Waluga 18:27.19
45 Roland  Teresa Rosemont Ridge 18:29.31
46 Abdulmajid Sophia Waluga 18:35.08
47 Sprenger Calista LOJH 18:43.01
48 Pounds Annika  Wood 19:33.57
49 Howie Ellie Waluga 20:11.41
50 Hungerford Stacy Waluga 20:47.78
51 Corbin  Lauren Rosemont Ridge 20:48.57
52 Galloway  Samantha Rosemont Ridge 20:53.78
53 Young  Cheyanne Rosemont Ridge 21:57.08

 

8th Grade Girls Team Scores

Team Score Tot Time
1 Waluga 40 01:14:33.58
2 LOJH 50 01:15:09.80
3 Rosemont Ridge 97 01:21:58.22
4 Canby INC INC
5 Athey Creek INC INC
6 Wood INC INC
7 EWS INC INC

 

8th Grade Boys -- 3000 Meters

Course Record: Elijah Greer, Waluga, 11:16.08, 2004

Pl LastName FirstName School Time
1 Sebastian Ben Canby 11:19.81
2 Squires Colin Athey Creek  11:23.73
3 Ollar  Grayson Rosemont Ridge 11:38.56
4 Egan  Conor Rosemont Ridge 11:41.50
5 Miller Justin Waluga 11:42.85
6 Belcik Noah Waluga 11:44.90
7 Ollar  Roman Rosemont Ridge 11:46.32
8 Rising Linn LOJH 11:48.52
9 Nicoll Kohl LOJH 11:54.51
10 Graham Cole  EWS 11:55.82
11 Barton Ben Athey Creek  12:00.76
12 Trank  Nate Rosemont Ridge 12:23.73
13 Brim-Edwards Jackson  EWS 12:25.55
14 Miller Pierce  EWS 12:30.36
15 Cranston Steven Canby 12:41.13
16 Reed Sam Waluga 12:42.62
17 Tallman Riley LOJH 12:43.23
18 Mederos Reed Waluga 12:44.71
19 Hanson Tyler LOJH 12:48.39
20 Maravilla Nate Canby 12:50.03
21 Thoma Harry  EWS 12:50.28
22 Martinez Jacob Canby 12:52.09
23 Broberg Cam  Athey Creek  12:59.22
24 Rosenbaum Ben Waluga 13:08.67
25 Quenzer Cameron  Wood 13:14.04
26 Frank Noah Wood 13:18.14
27 Snapp Kane  Athey Creek  13:20.59
28 Mauro Jeric Waluga 13:21.77
29 Lee Joshua Waluga 13:24.85
30 Hoover Garrett Canby 13:31.94
31 Snedicor Kekai Waluga 13:33.72
32 Fletter Jake Athey Creek  13:33.93
33 Sandblast Reed LOJH 13:40.73
34 Wurtz Sam Waluga 13:43.21
35 Seigneur  Wesley Rosemont Ridge 13:43.38
36 Camacho Alexander  EWS 13:50.76
37 Duley Jon-Michael LOJH 13:51.99
38 Munson Tucker  Wood 13:53.77
39 Tufts Rich Waluga 14:04.91
40 Berl Nathan Waluga 14:14.36
41 Peter-Krueger Rayce Canby 14:16.19
42 Walker Nick Athey Creek  14:18.31
43 Taylor  Cameron Rosemont Ridge 14:25.89
44 Svalling Fred Waluga 14:40.40
45 Riggs Garrett Waluga 14:44.50
46 Seigneur  Micki Rosemont Ridge 14:47.03
47 Goetze Peter Athey Creek  14:48.18
48 Hamilton Tarka Waluga 14:51.75
49 Orozco A.J. Waluga 15:01.33
50 Stuart  Grant Rosemont Ridge 15:07.53
51 Smith Jordan Waluga 15:09.83
52 Snyder  Nate Rosemont Ridge 15:19.07
53 Feeney Owen Waluga 15:20.27
54 Buursma  Zachary Rosemont Ridge 15:22.78
55 Savoy Aidan LOJH 15:24.75
56 Hanson Hayden LOJH 15:35.01
57 Love Andrew Wood 15:36.31
58 Zevenbergen Philip Waluga 15:40.53
59 Rivera Georgie Waluga 15:42.61
60 Conroy Paul LOJH 15:49.18
61 McGaha Paul  EWS 15:49.93
62 Levison Reilly LOJH 15:51.69
63 Shen Lyman LOJH 15:55.46
64 McCullough Sean LOJH 15:56.65
65 Pletcher  Robin Rosemont Ridge 15:58.29
66 Bartkowski Adam Waluga 16:06.32
67 Martins  Dylan Rosemont Ridge 16:22.28
68 Salsburg Nick Waluga 16:23.90
69 Watkins Brennan Waluga 16:25.59
70 Dyer  Jacob Wood 16:35.91
71 O'Connor Walt LOJH 16:41.87
72 Miller  Tyler Rosemont Ridge 16:42.22
73 Abel  Nick Rosemont Ridge 17:00.52
74 Kolitz  Joe Rosemont Ridge 17:18.36
75 Dooley Tyler Canby 18:52.00
76 Brussa  Taylor Rosemont Ridge 18:58.00
77 Shearmire Colin Rosemont Ridge 18:59.00
78 Beal Lucas Wood 18:59.00

 

8th Grade Boys Team Scores
Team Score Tot Time
1 Rosemont Ridge 49 01:01:13.49
2 Waluga 60 01:02:03.75
3 LOJH 74 01:02:55.38
4 Canby 78 01:03:15.00
5 EWS 80 01:03:32.77
6 Wood 150 01:12:38.17
7 Athey Creek INC INC

 

 

Links

Athletic.net

DyeStat

Border Clash

OSAA XC

Youth Runner

Downloads

 

 

Website last modified: Tuesday, October 04, 2011 08:58:57 AM